Strona głównaLudzieJerzy Stuhr nie żyje

Jerzy Stuhr nie żyje

Po długiej i cieżkiej chorobie zmarł Jerzy Stuhr - polski aktor, reżyser, filolog i pisarz, profesor sztuk teatralnych. Miał 77 lat.
Jerzy Stuhr nie żyje [Jerzy Stuhr, fot. Grzegorz Gołębiowski - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons] Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Związał się z krakowskim Teatrem Starym, gdzie zadebiutował rolą Belzebuba w "Dziadach".
Popularność zdobył dzięki rolom w filmach takich jak "Wodzirej" Feliksa Falka, "Seksmisja" Juliusza Machulskiego oraz "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego. Jego kreacje w tych filmach stały się ikoniczne i na stałe wpisały się w historię polskiego kina. Wszechstronność aktorska przejawiała się także w jego działalności dubbingowej. Jego głos można było usłyszeć w wielu filmach animowanych, takich jak "Shrek", gdzie użyczył głosu postaci Osła, oraz w polskiej wersji "Toy Story", gdzie dubbingował Buzza Astrala.
Stuhr zajmował się również reżyserią. Zadebiutował filmem "Spis cudzołożnic" w 1994 roku, a jego kolejne produkcje, takie jak "Historie miłosne" i "Pogoda na jutro", zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Pracował także w teatrze, reżyserując wiele cenionych przedstawień.
Jerzy Stuhr był również znanym i cenionym pedagogiem. Przez wiele lat wykładał w krakowskiej PWST, kształcąc kolejne pokolenia aktorów. Sam nalezał do najlepiej wykształconych polskich artystów - uzyskał tytuł pofesora sztuk teatralnych.
Na przestrzeni swojej kariery Jerzy Stuhr otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Orła za osiągnięcia życia.

Jakiś czas temu przeszedł ciężką chorobę nowotworową - raka krtani. Po tym trudnym doświadczeniu wrócił do działalności artystycznej. Niestety, w ostatnim czasie przeżywał nawrót choroby.
Jerzy Stuhr pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny, który będzie inspirować kolejne pokolenia. Jego wszechstronność i zaangażowanie w rozwój polskiej kultury na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy
Blog