Zmarł Imre Kertész, wybitny pisarz węgierski, autor wielu znakomitych dzieł, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2002). Miał 86 lat.
![Imre Kertész nie żyje [Imre Kertesz, fot. Csaba Segesvári, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons] Imre Kertész nie żyje [Imre Kertesz, fot. Csaba Segesvári, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons]](http://www.senior.pl/Imre-Kert-sz-nie-zyje_img56fd188a60097.jpg)
Imre Kertész – urodził się w 1929 roku w Budapeszcie. W 1944 roku został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, potem przeniesiony do Buchenwaldu. Wrócił do kraju, gdzie kilka lat po wojnie zaczął pisać w gazecie „Vilagossag”, ale zwolniono go z powodów politycznych.
Od lat pięćdziesiątych zajmował się głównie tłumaczeniem (m.in. Freuda, Hoffmanstahla, Nietzschego, Canettiego, Wittgensteina) i pisaniem. Do jego najbardziej znanych książek należą: "Los utracony", "Fiasko", "Kadysz za nienarodzone dziecko", "Likwidacja". Publikował także opowiadania, m.in. "Angielska flaga" i książki eseistyczne, m.in. "Język na wygnaniu", "Ja, inny. Kronika przemiany" oraz "Dziennik galernika", która to książka w 2007 roku znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej
ANGELUS. W 2006 opublikował wywiad z samym sobą "Dossier K.", w 2014 "Ostatnią gospodę". W Polsce wiele jego ksiażek ukazało się nakładem Wydawnictwa WAB.
W 2002 roku otrzymał Nagrodę Nobla za „pisarstwo, które broni kruchych doświadczeń jednostki przed barbarzyńską arbitralnością historii”.